Rīgā 13°C
Sekojiet ziņām
piektdiena 24. maijs
Vārda dienas Ilvija, Marlēna, Ziedone

Pauls Jonass: "Uzvara pasaules čempionātā būtu milzīgs sasniegums Latvijai" [intervija]

 • Interviju tulkoja: Juris Dargēvičs | Foto: Paul Weyten (crossxl.nl)
 • |
 • Publicēts 2015. gada 18. septembrī
 • 6 komentāri

Šajā nedēļas nogalē Glenhelenā, ASV tiks aizvadīts MX2 pasaules čempionāta posms motokrosā. Ieņemot otro vietu kopvērtējumā un no līdera Tima Gajsera atpaliekot tikai 18 punktus, uz titulu pretendē latviešu motosporta šī gada lielākā uzlecošā zvaigzne Pauls Jonass. Interneta izdevums "On Track Off Road Magazine" intervēja sportistu pēc sacensībām Itālijā, kad Jonass vēl atradās pasaules čempionāta vadībā.

Kā gāja pēc tam, kad biji kļuvis par pasaules čempionāta līderi?

Saņēmu par dažiem zvaniem vairāk, bet kopumā viss bija mierīgi. Nekādu papildus spiedienu no žurnālistu puses nejutu. Sajūtas, kad esi sarkanās plāksnes turētājs, ir labas, bet sacīkstēm un treniņiem tas dod pavisam nedaudz. Mantovā jutos visai mierīgs. Man patiktu, ja arī sezonas beigās atrastos šajā pozīcijā, taču tas nav galvenais mērķis. Man ir jāturpina rādīt stabils sniegums un jāizvairās no savainojumiem.

Tomēr atrašanās pirmajā vietā noteikti deva papildus pārliecības devu. Vai Tu pats sev centies iestāstīt, ka jānomierinās?

Pie tā bija jāpierod, jo tas bija kaut kas liels. Domāju, ka daļēji es pat joprojām tam īsti nespēju noticēt. Tomēr dēļ tā es necenšos spiest no sevis ārā vairāk. Cenšos relaksēties un izbaudīt sacīkstes.

Vai esi domājis par tiem dažiem incidentiem, kas šogad notikuši? Piemēram, kad Tevi Itālijā izstūma Alekss Tonkovs vai lielā avārija Zviedrijā... Ja ne tas, Tavs pārsvars MX2 kopvērtējumā būtu vēl lielāks...

Jā, protams, par to runājām ar Stefanu Evertu [sportista treneris] un teicām viens otram, ka mēs būtu vadībā ar 40 punktu pārsvaru, taču tā ir daļa no šīs lietas un ikvienam braucējam mēdz būt sliktās sacīkstes. Mana prioritāte ir nevis punkti, bet parādīt, ka spēju būt labs braucējs. Šobrīd es daudz nedomāju par punktu rēķināšanu.

Vai tas nešķiet lieliski, ka sākotnējais mērķis sezonas sākumā bija iekļūt labāko desmitniekā un tikt pie dažiem pjedestāliem?

Jā, tas bija mērķis un es tiešām vēlējos vien regulārus finišus pirmajā desmitniekā. Tagad cīnos par pasaules čempiona titulu un tas ir kaut kas īpašs. Sezonas vidū mans mērķis mainījās uz iekļūšanu vadošajā pieciniekā un arī šobrīd tas nav citādi, jo tādi rezultāti dod labus punktus. Divas piektās vietas ir 32 punkti, kas nav slikti.

Vai Tev šķiet, ka esi mācījies no tā, kas pagājušajā gadā notika ar Džordī Tikjsē un tici tam, ka katrs izcīnītais punkts ir patiesa vērtība?

Manuprāt, jā. Mēs visi apgalvojam, ka čempionāts ir garš, bet tā tiešām ir patiesība, ka jebkas var notikt, ko nav iespējams paredzēt. Kurš gan varēja pareģot, ka Džefrijs Herlingss nevarēs startēt un Tikjsē sezonas beigās būs priekšā? Taisnība ir tāda, ka jāturās uz diviem riteņiem. Ir puiši, kas var uzvarēt čempionātā, neuzvarot nevienā sacīkstē.

Kas bija Tava lielākā avārija šogad? Zviedrijā bija pamatīgs kritiens...

Jā, tā bija milzīga avārija un man paveicās, ka pēc tās paliku vesels.

Ja salīdzinām to Paulu Jonasu, kas Katarā debitēja rūpnīcas braucēja statusā ar to, kas esi tagad, kas ir mainījies?

Domāju, ka tagad vairāk spēju izbaudīt sacīkstes. Mazāk uzdod nervi. Esmu tiešām relaksējies "Grand Prix" padokā.

Un uz motocikla? Vai tajā ziņā daudz kas ir mainījies?

Esmu pavisam cits braucējs un daudz ko šogad esmu iemācījies. Tās ir tādas lietas kā, piemēram, fakts, ka sacensībās nav iespējams uzvarēt dažos pirmajos apļos. Tāpat domāju, ka esmu vairāk agresīvs apdzīšanu laikā, jo esmu redzējis kā to dara citi. Ja tādā veidā apdzen tevi, ir jābūt gatavam atbildēt ar to pašu. Tajā brīdī viņi sāk daudz vairāk tevi cienīt.

Dzīvi vieglāku noteikti nav padarījis apstāklis, ka jau kādu laiku esi vienīgais "Red Bull KTM" komandas braucējs...

Tas bija tiešām savādi. Mans tēvs man Mantovā teica, "šeit ir divas fūres un tās abas ir domātas tev". Kaut ko tādu es pirms gada vai diviem nespēju iedomāties. Toreiz es tikai sapņoju par braukšanu rūpnīcas komandā. Neiedomājos, ka visi mehāniķi varētu strādāt manā labā. Tā ir laba sajūta, lai gan nav labi, ka kāds cits ir savainots. Esam lieliski sastrādājušies gan komandā, gan braucot ar motociklu esmu apguvis dažādas smalkas lietas, kā dažu sekundes desmitdaļu iegūšana, kas daudz ko spēj izmainīt.

Kad Tev paliks 19?

Janvārī.

Tātad Tu vari kļūt par vēl vienu "jauno" pasaules čempionu, kā Džefrijs Herlingss. Vai pieķer sevi domājot par to?

Es cenšos par to nedomāt. Redzēsim visu ASV posmā. Kaut kur prātā, protams, tas ir.

Kā tas būs, atgriezties Latvijā, ja būsi to paveicis?

Es tāds būšu pirmais. Mans menedžeris [Kristers Serģis] ir uzvarējis pasaules čempionātā blakusvāģiem, tomēr tas ir nedaudz atšķirīgs līmenis. Domāju, ka šis būtu kaut kas liels. Manās mājās ir cilvēki, kas jau pjedestālus vien uzskata par kaut ko Latvijai neticamu. Domājot par sporta vēsturi un to, ko esmu lasījis, domāju, tas būtu milzīgs sasniegums.

Ja neuzvarēsi, vai būsi sarūgtināts, ka sapnis bija tik tuvu?

Es nebūšu sarūgtināts.

Tiešām?

Tiešām, jo tas nav tas, ko es biju cerējis izdarīt. Sezonas beigās gribēju būt labāko astotniekā... varbūt. Jau sarunās ar Stefanu nolēmām, ka finišs vadošajā trijniekā būtu liels bonuss. Ja es paliktu ceturtais vai piektais, tad gan tas būtu neliels sarūgtinājums. Lai gan pat tas būtu labs rezultāts. Tāpēc man nav uztraukuma par to, vai čempionātā uzvarēs Gasjers vai Guilo. Komanda un cilvēki apkārt no manis neko negaida. Viņi atļauj man darīt darāmo un esmu relaksējies.

Vai iztēlojies kāda sajūta būs cīnīties ASV, ja runa ies par dažiem punktiem, kas izšķirs situāciju?

Tas būs grūti. Nesen to redzējām AMA čempionātā. Mentāli tā būs grūta situācija.

Tev ir paveicies, ka aiz Tevis stāv cilvēks, kurš izcīnījis desmit čempiona titulus [Stefans Everts]. Kādus padomus no viņa pēdējā laikā esi saņēmis?

Viņš cenšas panākt to, lai neesmu satraukts. Pirms došanās uz Mantovu viņš man lika savā vietā apcirpt mauriņu. Man tiešām nebija tādas sajūtas, ka nākamajā dienā jādodas uz pasaules čempionāta posmu. Protams, viņš ir devis ļoti labus padomus. Viņš palīdz uzlabot braukšanu, bet īpaši izlīdz mentālajā ziņā. Viņš ir labs treneris.

Vai Stefana ieteikme šajā sezonā kļuvusi lielāka?

Protams, jo es esmu kļuvis labāks. Mēs sākām strādāt kopā pagājušā gada jūlijā un sadarbība ir izvērtusies. Pēc viņa padoma aizbraucu uz Beļģiju un šobrīd kontaktējamies faktiski katru dienu.

Līdz šim sezona ritējusi labi. Varbūt ir mazliet stresaini, bet šī pieredze noteikti palīdzēs 2016. gadam...

Protams, bet tas jau būs jauns gads. Starpsezonā strādāšu smagi un ceru, ka speršu vēl vienu tikpat lielu soli kā šogad. Tas būs grūti, bet jau ar pirmo posmu vēlos būt vadībā.

Ja iztēlojies, ka strādā ar 100% atdevi, cik liela tā ir šobrīd? 60, 70 vai 80 procenti? Varbūt vairāk?

Ak, es nezinu. Mana labākā sacīkste šogad bija Argentīnā. Tur Pauls Jonass bija savā labākajā elementā. Pēdējo nedēļu laikā un pēc sacīkstēm Lommelā cenšamies uzlabot manu fizisko līmeni, tāpēc kļūstu arvien labāks. Domāju, ka gaidāmajā starpsezonā varam pielikt klāt vēl kādus 10-15 procentus pie tā, ko darām tagad. Mēs varam strādāt vēl vairāk.

Varbūt Džefrijs nezināja, ka Pauls Argentīnā ir savā labākajā formā... 

Protams! Cīņa starp mums nebija slikta, bet sajūta, kad izgrūd savu komandas biedru, protams, nav laba. Es tā negribēju, bet sūdi mēdz notikt. Situācija bija saspīlēta, tomēr Džefrijs beigās samierinājās.

Vai nav tā, ka kaut kas Tevī liek domāt, ka tas viss notiek pārāk strauji, pārāk ātri?

Jā, dažreiz tā tiešām ir. Atrasties pasaules čempionāta vadībā pirmajā pilnajā sezonā ir ātri... Tomēr tas ir pierādījums darbam, ko paveicu ziemā. Tas man bija milzīgs solis uz priekšu. Pirms tam šķita, ka tas viss ir neiespējami.

MX2 pasaules čempionāta kopvērtējums pirms finālposma ASV:

Vieta Nr. Sportists Valsts Motocikls Punkti
1. 243 Tim Gajser SLO Honda 556
2. 41 Pauls Jonass LAT KTM 538
3. 99 Max Anstie GBR Kawasaki 506
4. 92 Valentin Guillod SUI Yamaha 475
5. 91 Jeremy Seewer SUI Suzuki 467
6. 84 Jeffrey Herlings NED KTM 423
7. 33 JulienLieber BEL Yamaha 418
8. 1 JordiTixier FRA Kawasaki 393
9. 6 Benoit Paturel FRA Yamaha 356
10. 152 Petar Petrov BUL Kawasaki 304
... ... ... ... ... ...
17. 95 Roberts Justs LAT KTM 181

6 komentāri

 • Aizpute pirms 4 gadiem

  Mēs par Tevi, Paul! Lai izdodas aizvadīt labu pēdējo posmu!

 • intars pirms 4 gadiem

  monstrs!!!!!!

 • indygo pirms 4 gadiem

  Tas, kas šobrīd ir sasniegts, jau ir neticami. Šis gads motosportā patiesībā bijis lielisks. Ja mums būs divi pasaules čempioni, tas vispār būtu kosmoss.

 • Sc pilot pirms 4 gadiem

  Super, ir latvieši, kas cinās un kas uz kaut ko iet!

 • Kurbads pirms 4 gadiem

  Uz priekšu, Paul!!

 • Andris pirms 4 gadiem

  Laba intervija, paldies!

Vārds

Komentārs