Rīgā 21°C
Sekojiet ziņām
otrdiena 20. augusts
Vārda dienas Bernhards, Boriss

Igaunis Tenaks ar pārliecinošu pieteikumu uz WRC čempiona titulu

Vēl ne reizi Pasaules čempionātā rallijā (WRC) nav triumfējis kāds Baltijas valstu sportists, taču Igaunijas autobraucējam Otam Tenakam šīs sezonas vidū tiek piedēvētas favorīta priekšrocības, neskatoties uz to, ka kopvērtējumā viņš pagaidām ieņem otro vietu.

Pasaules rallija čempionātā aizvadīti pirmie seši posmi jeb gandrīz tieši puse no visā sezonā paredzētajiem 14 posmiem, taču pagaidām skaidrs kļuvis tikai tas, ka pirmssezonas prognozes izrādījušās pilnīgi precīzas, proti, čempiona titula sadalīšana būs triju rallistu pienākums. Pirms sezonas kā galvenie favorīti tika minēti daudzkārtējais čempions Sebastiens Ožjē, Tjerī Noivils un Ots Tenaks, kuram bukmeikeru WRC prognozēs bija atvēlētas nedaudz labākas izredzes nekā abiem pārējiem.

Šobrīd nekas šajā ziņā nav mainījies. Visus trīs vadošos braucējus šķir tikai 12 punktu intervāls, kas ir patiešām niecīgs. Noivilam uzvarot nākamajā posmā, bet līderim Ožjē paliekot tik un tā cienījamajā ceturtajā vietā, Noivils jau pārņemtu kopvērtējuma vadību. Savukārt nākamais aiz vadošā trijnieka ir brits Kriss Mīkss, kura atstatums no Noivila jau šobrīd ir 54 punkti, turklāt Mīkss šosezon tā arī vēl ne reizes nav iebraucis labāko trijniekā.

Francijas autosportisti valdījuši WRC sacensībās jau 15 gadus pēc kārtas, iegūstot visus čempiona titulus no 2004. līdz 2018. gadam, turklāt to visu paveica divas ekipāžas – ar Sebastienu Lēbu un pēc tam ar Sebastienu Ožjē priekšgalā. Lēbs tagad vairs brauc tikai savam priekam un aizvada ierobežotu posmu skaitu, taču arī divu posmu izlaišana netraucē viņam ieņemt sesto vietu kopvērtējumā. Savukārt Ožjē piecos no sešiem posmiem bija labāko trijniekā un šobrīd ieņem pirmo vietu.

Loģisks jautājums – kādēļ seškārtējs WRC čempions, kurš atrodas kopvērtējuma vadībā sezonas vidū, nav galvenais favorīts uz uzvaru? Varētu likties absurdi, ka šādā situācijā Ožjē iespējas atkārtoti iegūt titulu tiek vērtētas ar tikai apmēram 20% ticamību. Pat Noivilam šīs izredzes ir nedaudz augstākas – WRC totalizatora „Betsafe” prognozes liecina, ka Noivila iespējas izcīnīt titulu ir ar 22-23% iespējamību, kamēr Tenaks joprojām ir galvenais favorīts ar vairāk nekā 50% lielām triumfa iespējām.

Šīs situācijas skaidrojums meklējams Ožjē vadītajā „Citroen” automašīnā, par kuras spējām iesaistīties cīņā par titulu šaubas tika izteiktas jau pirms sezonas. Tagad „Citroen” var lepoties ar kopvērtējuma vadību, taču rallija apskatnieki teic, ka tas ir Ožjē personīgais nopelns, teju katrā ātrumposmā braucot uz naža asmens. Pastāvīgs risks un braucēja meistarība ļauj Ožjē pagaidām apsteigt konkurentus, taču viņš pats savās intervijās neslēpj, ka mašīnas tehnisko trūkumu dēļ nevar parādīt tādu sniegumu, kādu vēlas.

Pagaidām viņam izdevies „Citroen” trūkumus paslēpt tik tālu, lai kopvērtējumā atrastos pirmajā vietā, pat neskatoties uz neveiksmi Zviedrijā. Taču tagad sekos smagi smilšu posmi Portugālē un Itālijā, kam sekos pusotra mēneša pārtraukums un ātrie Somijas un Vācijas posmi. Visi četri izklausās pēc problēmām „Citroen” mašīnai, un Ožjē atkal būs pamatīgi jāriskē, lai noturētos priekšā Tenakam un Noivilam. Turklāt Tenaks arvien stabilāk sevi apliecina uz visiem ceļa seguma tipiem, tāpēc arī šobrīd pamatoti uzskatāms par galveno favorītu uz čempiona titulu. Vai Igaunijas autobraucējs patiešām piepildīs cerības un ierakstīs jaunu nodaļu Baltijas autosporta vēsturē? Līdz tam vēl tāls ceļš braucams, bet pirmie seši posmi, lai arī nesniedz Tenakam vadību kopvērtējumā, ir pareizais ceļš titula virzienā.

Komentāri

Šai ziņai vēl nav komentāru

Vārds

Komentārs